piątek, 16 sierpnia 2013

Drukowanie bez drukarki

Nie ma na świecie bardziej niewdzięcznego zajęcia od drukowania! Tak! Drukarki może i są tanie, ale tusze już nie. Poza tym drukarki to wredne stworzenia - zacinają się, zasycha w nich tusz, pożerają papier. I to wszystko w chwili gdy potrzebujemy coś pilnie wydrukować. Ratujemy się znajomymi i rodziną, ale tu niespodzianka, u nich też nie działa to diabelskie urządzenie. Wow! Cóż za zbieg okoliczności?! Lecimy do punktu xero! Uff, tu już urządzenia działają. Ale chwila! Nasze CV pięknie napisane w Wordzie nagle rozjechało się na dwie strony, a nasze zeznanie podatkowe nie chce się wogóle dać otworzyć.


To tylko wycinek walki ludzkości z urządzeniami drukującymi. Dla świętego spokoju radzę się wyposażyć w drukarkę PDF. Drukarki PDF to programy zamieniające nasze dokumenty w pliki PDF. W systemie instalują się jako niby fizyczne urządzenie i można je podejrzeć w panelu sterowania. Dzięki temu czy to w edytorze tekstu, czy to w innym programie po naciśnięciu ikonki drukuj są na liście drukarek gotowych do druku. Ale zamiast zamienić wirtualną kartkę na rzeczywistą tworzą plik PDF. Nic nie szkodzi. Taki plik wygląda tak samo na każdym komputerze i mamy pewność że to co widzimy na ekranie da nam taki sam obraz na papierze. Wiec z takim plikiem możemy śmiało pędzić do punktu xero, gdzie bez problemów zamienimy go na papierowy odpowiednik. Poza tym profesjonalnie to wygląda gdy wysyłamy pliki mailem niewymagające edycji gdy są w formie PDF-ów.

Najlepszą drukarką PDF z jaką się spotkałem to Bullzip PDF Printer do pobrania tutaj: http://www.bullzip.comCzy namawiam do niekupowania drukarek? I tak i nie. Po prostu trzeba sobie przekalkulować czy opłaca nam się brać taki problem na barki. Do domu, jeżeli drukujemy mniej niż ryze rocznie taki wydatek uważam za chybiony.


Na koniec takie małe savoir vivre dla korzystających z usługi drukowania w punktach xero:

1). Przynoś swoje pliki na 100% gotowe do wydruku, poprawność można sprawdzić w domu. Prośby o możliwość wprowadzenia zmian w dokumencie nie spotkają się z entuzjazmem ze strony pracownika punktu. Dlatego najlepiej przygotować wydruki jako pliki PDF.

2). Pliki dostarcz na fizycznym nośniku (pendrive, płyta CD), prośba o dostęp do komputera bo masz te wydruki na poczcie i tylko wejdziesz i się zalogujesz mogą spotkać się z odmową.

3). Nie miej dużej ilości zbędnych plików na nośniku, ewentualnie utwórz katalog wydruki. Pracownik punktu będzie czuł się pewniej jeśli nie będzie musiał się przegrzebywać przez  gigabajty prywatnych plików.

4). Sprecyzuj na początku ile mniej więcej stron będziesz chciał wydrukować. Nic tak nie potrafi zdenerwować niż na koniec rzucone: "i jeszcze to i to".


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz